Art 12 paragraf 2 kk co oznacza i jak się bronić

Art 12 paragraf 2 kk co oznacza i jak się bronić

W artykule 12 kodeksu karnego można przeczytać na temat czy ciągłego. Na czym on dokładnie polega? Jakie kryteria należy spełnić w jego przypadku? I jakie są przykłady? O tym w poniższym artykule.

Brzmienie artykułu 12

„Art.  12.  [Czyn ciągły]

Dwa lub więcej zachowań, podjętych w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, uważa się za jeden czyn zabroniony; jeżeli przedmiotem zamachu jest dobro osobiste, warunkiem uznania wielości zachowań za jeden czyn zabroniony jest tożsamość pokrzywdzonego.

Odpowiada jak za jeden czyn zabroniony wyczerpujący znamiona przestępstwa ten, kto w krótkich odstępach czasu, przy wykorzystaniu tej samej albo takiej samej sposobności lub w podobny sposób popełnia dwa lub więcej umyślnych wykroczeń przeciwko mieniu, jeżeli łączna wartość mienia uzasadnia odpowiedzialność za przestępstwo”

Czym jest czym ciągły?

Czyn ciągły to realizowanie jednego przestępstwa „na raty”, czyli jako zbiór zintegrowanych zachowań w przynajmniej dwóch działaniach. Etapy są powiązane krótkimi odstępami czasu i elementami strony podmiotowej. Sprawca też z góry zakłada taki zamiar. Zatem według artykułu 12 kk tę wielość działań uznaje się jako jedno przestępstwo.

Kiedy uznaje się dane czynności za czyn ciągły?

Aby sąd uznał, czy popełniono czyn ciągły, należy spełnić warunki:

A zatem czynem ciągłym jest zbiór z góry zaplanowanych czynów, których liczba jest większa od jednego. Czyny muszą być dokonane w krótkich odstępach czasu i dotyczyć jednego przedmiotu.

Dobra osobiste

W przypadku dóbr osobistych ważna jest tożsamość pokrzywdzonego. W tej kwestii bierze się pod uwagę m.in.: zdrowie, twórczość (np. artystyczną, wynalazczą), wizerunek, swobodę sumienia, nazwisko i pseudonim, życie, tajemnicę korespondencji czy nietykalność mieszkania.

W jakiej sytuacji mówi się o czynie ciągłym?

W wielu sytuacjach można mówić o dokonywaniu przestępstwa czynu ciągłego. Można tutaj wymienić choćby:

W powyższych przypadkach nie tak trudno udowodnić, że mamy do czynienia z przestępstwem czynu ciągłego.

Exit mobile version