Art 286 kk Co oznacza i jak sie bronic

Art 286 kk Co oznacza i jak sie bronic

Oszustwo jest przestępstwem, o którym szerzej opowiada art. 286 kodeksu karnego. Ze względu na wielość sposobów popełnienia tego przestępstwa przepis jest dosyć zawiły, a do skazanie sprawcy należy spełnić parę warunków.

Jak wygląda zapis w art. 286 kk?

§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Kiedy zostało popełnione oszustwo?

Jako przestępstwo uznaje się już doprowadzenie innej osoby do niekorzystnego rozporządzania mieniem swoim lub innego człowieka. Chodzi tutaj zarówno o osoby fizyczne, jak i firmy

Bierze się także pod uwagę sposób działania sprawcy, który polega na:

Odpowiedzialność za oszustwo

Aby sprawca był odpowiedzialny za popełniony czyn, musi doprowadzić do sytuacji, gdy osoba pokrzywdzona będzie niekorzystnie rozporządzać mieniem, ale zrobi to całkowicie samodzielnie, jednak pod przymusem i wpływem.

Sprawca przy tym dąży do osiągnięcia własnej korzyści majątkowej, dzięki czemu może zwiększyć majątek swój lub innej osoby albo zmniejszyć długi.

A zatem zachowanie sprawcy można uznać za przestępstwo, gdy ten chce wprowadzić w błąd, wyzyskać błąd lub nieudolność ofiary w celu uzyskania korzyści majątkowej.

Wyłudzenie, czyli oszustwo jako przestępstwo gospodarcze

Z oszustwami często można spotkać się w świecie gospodarki. Przeważnie dotyczy to wyłudzenia towaru czy wzięcia pożyczki bez zamiaru jej spłaty. Największą trudność w tej sytuacji sprawia udowodnienie, jaki był stan psychiki podczas zawierania umowy. Do przestępstwa dochodzi jedynie w sytuacji, gdy sprawca w chwili zawarcia umowy nie zamierza jej wykonać. Trzeba tę kwestię poprzeć obiektywnymi dowodami, a nie założeniami własnymi.

Jakie kary grożą za oszustwa?

W przypadku podstawowego typu oszustwa sprawca zostanie obarczony karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Jeśli sprawa będzie mniejszej wagi, np. nieznaczna wartość mienia pokrzywdzonego, kara nie przekracza przeważnie 2 lat pozbawienia wolności. W tym przypadku zdarza się także, że sąd zadecyduje o karze grzywny czy ograniczenia wolności sprawcy przestępstwa.

Jeśli sprawa dotyczy mienia o znaczącej wartości powyżej 200 000 zł, kary za takie oszustwo są znacznie surowsze i mogą wynosić od 1 roku do nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę, czy sprawca oszustwa nie naprawił szkody w całości lub przynajmniej znacznej części. Wtedy sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary. A jeśli doszło do całkowitej naprawy szkody, to może w ogóle nie dojść do wymierzania kary.

Exit mobile version