Nieudzielenie pomocy — czym skutkuje?

odpowiedzialnosć prawna za blad

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest owocem naszego partnerstwa z wideofotostyl.pl

Sytuacje wypadku generują stres nie tylko w osobach postronnych, ale również wśród specjalistów. Warto zatem wiedzieć, jak w polskim prawie przedstawia się odpowiedzialność prawna za błąd ratownika.

Nieudzielenie pomocy — kwestie prawne

Wielokrotnie w swoim życiu stykamy się z przedstawianiem procedury udzielania pierwszej pomocy. Już najmłodsi uczniowie szkół uczą się przeprowadzania skutecznego oddziaływania resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO). Sytuacje zagrażające życiu i zdrowiu mogą spowodować jednak, że nawet osoby, które kształciły się pod kątem udzielania pierwszej pomocy popełnią błąd. Niejednokrotnie słyszy się o obowiązku udzielania pierwszej pomocy, którego zaniechanie może skutkować karą więzienia. Istotnie, regulacje prawne narzucają na wszystkich obowiązek ratowania życia i zdrowia każdej osoby. Zapisy, które obowiązują w kodeksie karnym za niezastosowanie się do tego przepisu przewidują karę do 3 lat pozbawienia wolności. Zawiera on jednak wzmiankę o tym, że od udzielenia pomocy zwalniają sytuacje, w których:

Wobec powyższego odpowiedzialność prawna za błąd ratownika medycznego, w rozumieniu nieudzielenia przez niego działań pomocowych ofierze/ofiarom wydarzenia, które zagrażałyby bezpieczeństwu jego i osób postronnych, zostaje z niego w tej sytuacji zdjęta.

Nieudzielenie pomocy — odpowiedzialność prawna za błąd ratownika

Odpowiedzialność prawna za błąd ratownika jest regulowana przez Kodeks Cywilny. Wyróżnia się dwa rodzaje odpowiedzialności, która wynika z zapisu tego Kodeksu:

Ratownik, który posiada status zatrudnienia na podstawie zawartej umowy o pracę – nie ponosi cywilnej odpowiedzialności bezpośredniej. W takiej sytuacji ciąży ona na dysponencie jednostki. W konsekwencji to pracodawca ponosi ciężar odpowiedzialności za wszelkie sytuacje, które spowodowały wyrządzenie szkody, przez zatrudnianych przez niego pracowników, w trakcie wykonywania powierzonych mu przez niego czynności i obowiązków.

Odpowiedzialność prawna za błąd ratownika, który zatrudniony jest na podstawie zawartej umowy cywilnoprawnej, do której należą umowy kontraktowe oraz zlecenia, jest równa dysponentowi jednostki. Wynika to z faktu, iż jest on wówczas traktowany

Exit mobile version