Prawo pracy jest przychylne dla pracownika, kiedy ten nie czuje się dobrze na polu zdrowotnym. Zwolnienie lekarskie wydane przez lekarza pomaga w rekonwalescencji. Dowiedz się, z czym to się wiąże.
Sposób wydawania zwolnień lekarskich zmienił się na przestrzeni lat w diametralny sposób. Przede wszystkim nie ma już formy papierowej – skąd pochodzi popularna nazwa L4. Istnieje tylko forma online, która wyświetla się pracodawcy po zalogowaniu na ZUS PUE. W naszym artykule dowiesz się, jakie prawa i obowiązki ma pracownik, który przebywa na L4. Pewne kwestie nie zawsze są takie oczywiste i należy je wyjaśnić.
Zwolnienie lekarskie – co to jest i kiedy się go wystawia?
Zwolnienie lekarskie wystawia lekarz, kiedy stwierdzi czasową niezdolność do pracy. Może to być osoba o różnej specjalizacji. Dostanie je pracownik z chorobami zakaźnymi, ciążą, ale także podczas doznania wypadku, czy depresji. Otrzymuje się je na określony czas, który można przedłużyć, jeśli lekarz uzna to za stosowne. Można to zrobić poprzez konsultacje lekarskie online. Co ciekawe, L4 da się również wystawić wstecz, do 3 dni poprzedzających dzień wizyty lekarskiej. Oczywiście, jeśli osoba taka była w tym czasie już niezdolna do wykonywania obowiązków pracowniczych – dodają specjaliści.
Zwolnienie lekarskie – zalecenia lekarza
Zalecenia lekarza są widoczne dla pracodawcy, na których podstawie wypłaca określoną pensję – sugerując się literami, przypisanymi chorobom. Oprócz nich są na nim cyfry, które określają, jak ma zachowywać się osoba przebywająca na L4. To bardzo istotna kwestia, szczególnie w razie ewentualnej kontroli. Możemy wyróżnić:
- kod 1 – wskazanie lekarskie, które nakazuje leżenie i bezwzględny odpoczynek w domu;
- kod 2 – mniej rygorystyczne zalecenie lekarza, które oznacza regenerację pacjenta, z ewentualną możliwością wyjścia do apteki, czy na szybkie zakupy.
Wypłata na zwolnieniu lekarskim – ile wynosi?
Wypłata pracownika przebywającego na L4 uzależniona jest od powodu, dla którego na nim jest. Z reguły jest to 80%. Wyjątkiem, kiedy osoba otrzymuje 100% wynagrodzenia, jest przede wszystkim zwolnienie w okresie ciąży, w razie wypadku w drodze do lub z pracy, ale także, jeśli pracownik jest kandydatem do oddania komórek lub tkanek.
Informacja dla pracodawcy – ważny obowiązek pracownika
Może być tak, że pracownik nagle nie pojawi się w pracy. Zanim uda się do lekarza czy otrzyma L4 online, może minąć nieco czasu. Osoba taka musi bezwzględnie poinformować pracodawcę o swojej nieobecności. Przepisy jasno mówią, że należy to zrobić najpóźniej w drugim dniu nieobecności. W praktyce pracownicy przekazują taką informację dużo szybciej.
Czego nie można robić na zwolnieniu lekarskim?
Obowiązki pracownika wynikające ze zwolnienia lekarskiego są jasne. Ma on dołożyć wszelkich starań, aby nie zakłócać procesu powrotu do zdrowia, a tym samym opóźnienia powrotu do pracy. Należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Ważne są zalecenia lekarza, które mówią na jak dużo osoba przebywająca na L4, może sobie pozwolić. Kod 1, który oznacza bezwzględny nakaz pozostania w domu, nie dopuszcza do wyjazdów rekreacyjnych, imprez, grillów, czy spotkań towarzyskich. O ewentualnej zmianie miejsca pobytu musi zostać poinformowany pracodawca lub ZUS. Kod 2 natomiast pozwala na normalne funkcjonowanie, które zaspokaja podstawowe potrzeby.
Naruszenie L4 – co się może stać?
Zwolnienie lekarskie to nie urlop wypoczynkowy. Należy odpowiednio go wykorzystywać i nie naruszać rażących zasad. W razie kontroli i odkryciu, że pracownik dopuścił się do naruszeń, pojawiają się nieprzyjemne konsekwencje. Jedną z nich jest ustanie prawa do zasiłku, który przypada na okres wystawienia L4. Pracodawca nie może wręczyć wypowiedzenia na L4 (są pewne wyjątki). Chcąc zwolnić taką osobę dyscyplinarnie, musiałby wykazać konkretne zaniedbanie z jego strony.
Zwolnienie lekarskie niesie ze sobą szereg praw, ale także obowiązków dla pracownika. Warto przestrzegać jego zasad, aby szybko wrócić do zdrowia i nie narazić się na nieprzyjemne konsekwencje.