Jak zostać prawnikiem?

jak zostac prawnikiem

Zawód prawnika przez sporą część społeczeństwa uważany jest za prestiżowy i bardzo pożyteczny. Jest to w końcu niezwykle odpowiedzialna profesja, która cieszy się sporym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia. Dodatkowym motywatorem dla wielu są także zarobki. Zatem jak zostać prawnikiem? 

Prawnicy zazwyczaj postrzegani są jako osoby o wysokim statusie materialnym. I nic w tym dziwnego ponieważ wiele znanych kancelarii adwokackich cieszy obfitymi przychodami. Jednak warto pamiętać, że droga do takiej kariery jest trudna i bardzo wymagająca – przede wszystkim pod względem psychicznym. W końcu prawnik musi liczyć się z pracą pod wpływem stresu oraz konieczności ciągłego, logicznego myślenia. Wobec tego jak zostać prawnikiem? Czy warto? I jakie są zarobki prawników w Polsce?

Przedstawiamy artykuł, który jest owocem wspólnych działań z poltimes.pl

Prawnik – kim jest i czym się zajmuje? 

Mianem prawnika określa się każdą osobę, która ukończyła studia prawnicze i posiada tytuł magistra z zakresu prawa. Zatem do grana prawników zaliczamy: radców prawnych, adwokatów, sędziów, notariuszy oraz prokuratorów. W związku z tym prawnik to osoba posiadająca prawo do udzielania porad z zakresu prawa i to bez względu na uzyskany tytuł zawodowy.

Prawnik może zatem świadczyć porady prawne w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej lub dotyczące przygotowywania różnego rodzaju umów czy sprawdzaniu dokumentów. Osoby z wykształceniem prawniczym zajmują więc przede wszystkim udzielaniem informacji dotyczących przepisów prawnych obywatelom. Ponadto zajmują się także innymi sprawami związanymi z postępowaniem prawnym jak: sprawy rozwodowe, podział majątku, przyznanie opieki nad dzieckiem itp. Wobec tego jak zostać prawnikiem? 

Jak zostać prawnikiem – studia 

Chcąc zostać prawnikiem konieczne jest ukończenie pięcioletnich studiów prawniczych. Uzyskanie tytułu magistra prawa umożliwia dalszy rozwój kariery i wybranie konkretnej aplikacji, która polega na kształceniu kierunkowym. Zatem prawnik jest to osoba o najniższym stopniu zawodowym spośród profesji związanych z prawem. Automatycznie przekłada się to także na ograniczoną ilość uprawnień. Zazwyczaj prawnicy otwierają własne kancelarie i udzielają porad prawnych społeczeństwu. 

Czytaj również:   Darowizna dla dziecka - jakie formalności dopełnić

Jak zostać prawnikiem? Każdy kto jest zainteresowany studiowaniem prawa wie, jak ogromnym zainteresowaniem cieszy się ten kierunek. Zatem jeśli marzymy o zastaniu prawnikiem dobrze jest przygotowania rozpocząć w liceum. Przedmioty, które warto zdawać na maturze, na poziomie rozszerzonym to przede wszystkim: historia, język polski, wiedza o społeczeństwie. Warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na naukę ponieważ progi punktowe zazwyczaj są bardzo wysokie, podobnie jak ilość osób przypadająca na jedno miejsce? 

Jak zostać prawnikiem – aplikacja 

Jak zostać prawnikiem i uzyskać prawo wykonywania konkretnego zawodu prawniczego? Samo ukończenie studiów prawniczych nie upoważnia do świadczenia wszystkich usług w zakresie prawa. W tym celu absolwenci wydziału prawniczego najczęściej decydują się na aplikację. Jest to okres praktyki absolwentów w odpowiednim miejscu oraz określonym czasie wynoszącym 3 lata. Pomyślnym zakończeniem aplikacji jest zdanie odpowiedniego egzaminu państwowego. 

Jakie cechy powinien posiadać prawnik? 

Jak wiadomo nie każdy sprawdzi się w wykonywaniu każdego zawodu. Podobnie jest z profesją prawnika. Jest ona szczególnie wymagająca oraz może się także zdarzyć, że męcząca. Jakie cechy predysponują zatem do zostania prawnikiem? 

  • Kompetencje oraz inteligencja
  • Lojalność
  • Dyskrecja 
  • Komunikatywność oraz otwartość
  • Uczciwość 
  • Kreatywność 
  • Profesjonalizm 

Ile zarabia prawnik? 

Zarobki prawników różnią się od siebie i są uzależnione od kilku czynników miedzy innymi: rodzaju aplikacji, doświadczenia oraz statusu kancelarii w której pracuje. Według danych z raportu wynagrodzenia.pl, mediana zarobków, pośród średnio doświadczonych specjalistów wynosi 6050 zł brutto. Początkujący prawnicy mogą liczyć na zarobek w granicach 4000 – 6000 zł brutto, natomiast doświadczeni specjaliści w dużych kancelariach modą zarabiać nawet do 25 000 zł brutto. 

Dodaj komentarz