Aspekty prawne wazektomii w Polsce — kiedy, jak i czy warto?

Aspekty prawne wazektomii w Polsce — kiedy, jak i czy warto?

W tym artykule dowiesz się, na czym polega zabieg wazektomii, kiedy można go wykonać, jakie są jego pożądane skutki i ewentualne efekty uboczne oraz przede wszystkim czy w ogóle  warto się zdecydować na taki zabieg.

Czym jest zabieg wazektomii i na czym właściwie polega?

Wazektomia jest zabiegiem urologicznym wykonywanym za pomocą narzędzi mikrochirurgicznych skutkującym przerwaniem jednego lub dwóch nasieniowodów. Owa procedura owocuje niemożnością transportowania elementów komórkowych (w tym głównie plemników) do ejakulatu. Wazektomia jednak nie powstrzymuje samego procesu spermatogenezy. Jej efekt jest trwały, jednak można spróbować go odwrócić zabiegiem rewazektomii, polegającym na ponownym złączeniu nasieniowodów.

Kto może wykonać wazektomię?

Wazektomię może wykonać każdy mężczyzna, który nie chce mieć potomstwa, gdyż:

  • jest osobom obciążoną chorobami genetycznymi lub nałogami i nie chce podejmować ryzyka
  • podejmuje dużo niezobowiązujących kontaktów seksualnych
  • współżyje z kobietą, dla której ewentualna ciąża może stanowić zagrożenie
  • z jakichś powodów nie może stosować innych rodzajów antykoncepcji
  • po prostu nie chce mieć dzieci niezależnie od tego czy ma już jakieś potomstwo, czy nie

Nie ma twardych przeciwwskazań do poddania się owej procedurze wazektomii jednak zaleca się, aby poddawali się jej mężczyźni w wieku powyżej 30 lat. Przeciwwskazaniami do zabiegu są również specyficzne nieprawidłowości anatomiczne, duże żylaki powrózka nasiennego, przewlekłe bóle okolic intymnych czy rzadka krew.

Jak przygotować się do zabiegu trwałej antykoncepcji i jak opiekować się sobą po nim?

Przed zabiegiem należy wykonać szereg badań, w tym między innymi morfologię ogólną krwi, antygen HBS, układ krzepnięcia. Dobrze jest również ogolić okolice miejsc intymnych, jednak jeśli nie ma możliwości zrobienia tego w warunkach domowych lekarz sam może depilacje wykonać. Pacjent nie wymaga hospitalizacji, co oznacza, że może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Po zabiegu należy wstrzymać się od aktywności seksualnej przez tydzień, a także unikać wszelki sportów kontaktowych i pływania w basenie oraz korzystania z sauny. Zamiast długich kąpieli zaleca się branie szybkich odświeżających pryszniców, a także noszenie wygodnej, lecz obcisłej bielizny. Po wazektomii należy również przez 8 tygodni nie rezygnować z dotychczasowej antykoncepcji, gdyż plemniki nadal pozostają w ejakulacie. Po tym czasie należy wykonać badanie jakości nasienia.

Czytaj również:   Rezygnacja z wycieczki- zwrot zaliczki. Czy można odzyskać pieniądze z biura podróży?

Jakich efektów ubocznych należy się obawiać?

Wazektomia daje 99 procent skuteczności i uważana jest za bezpieczną i prostą procedurę. Niemniej jednak jak to z wszelkiego rodzajami zabiegami bywa, istnieje niewielka szansa na pojawienie się skutków ubocznych. Do najczęstszych z nich należy asitis nodosa – guzkowate zgrubienie na końcach podwiązanych nasieniowodów. Zmiana ta nie jest złośliwa i rozwija się w około 50% przypadków, a co najważniejsze u większości mężczyzn samoistnie się wchłania. Do kolejnych niechcianych powikłań należy krwiak, jednak pojawia się on w niecałym procencie pacjentów. Niewiele bardziej niepokojącym skutkiem ubocznym okazuje się zespół bólowy moszny i jąder, jednak po jakimś czasie samoistnie się wycisza. Choć wazektomia należy do zabiegów trwałych, należy pamiętać o przypadkach pacjentów, u których doszło do rekanalizacji nasieniowodów polegającej na samoistnym udrożnieniu nasieniowodów przez organizm, co z kolei wiąże się z odzyskaniem płodności u pacjenta.

Co prawo mówi o wazektomii?

Wazektomia jest procedurą kontrowersyjną, gdyż nie jest uwzględniona w polskim prawie. W społecznościach religijnych nie jest z reguły mile widziana, dlatego kojarzyć się może pejoratywnie. Kodeksy nie zakazują jej, więc oznacza to, że jest zabiegiem legalnym i dozwolonym na terenie Rzeczypospolitej bez względu na metodę jej wykonywania. Niezależnie od powodu podjęcia decyzji o wazektomii należy podkreślić, że skutki zabiegu są trwałe, jednak odwracalne w większości przypadkach. Decyzja ta nie musi być decyzją na całe życie, jednak wymaga dojrzałości i rozwagi w jej podejmowaniu.

Dodaj komentarz