Jak korzystać z medycznej marihuany zgodnie z prawem?

medyczna marihuana jak stosować

Zastanawiasz się, jak korzystać z marihuany medycznej zgodnie z prawem? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tej leczniczej rośliny. Dowiesz się między innymi, kto ją może stosować.

Marihuana medyczna cały czas wzbudza wiele emocji. Terapia konopiami pomimo swojej skuteczności wciąż spotyka się ze sprzeciwem co do jej stosowania. Sprawdź, jak legalnie korzystać z cennych właściwości konopi.

Marihuana medyczna w Polsce

W 2017 roku medyczna marihuana została zalegalizowana w Polsce. Dostępna jest ona jedynie na receptę, którą wystawić może lekarz medycyny w szpitalu, przychodni lub innej placówce medycznej, na przykład w Centrum Medycyny Konopnej, gdzie można otrzymać ten dokument w formie zdalnej, bez konieczności umawiania się na tradycyjną wizytę u specjalisty. Warto tutaj zaznaczyć, że zasadność przepisania pacjentowi medycznej marihuany jest dokładnie sprawdzana. Jeśli lekarz stwierdzi, że nie ma przesłanek co do stosowania tego leku, to nie wypisze on recepty.

Gdzie zrealizuje się receptę na medyczną marihuanę?

Receptę na medyczną marihuanę można zrealizować w aptece. Trzeba jednak pamiętać, że nie w każdym punkcie konopie lecznicze mogą być dostępne. Zdarzają się sytuacje, że lek jest zamawiany specjalnie pod daną receptę, ale na szczęście realizacja zamówienia nie trwa długo i wynosi ona około dwóch dni.

Przy jakich chorobach może pomóc przyjmowanie medycznej marihuany?

Przyjmowanie medycznej marihuany może pozytywnie wpłynąć na przebieg leczenia przy niektórych chorobach:

  • choroby układu pokarmowego – refluks żołądkowo-przełykowy, zespół drażliwego jelita, zmniejszenie zaburzeń łaknienia, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, łagodzenie wymiotów i nudności i niedobór masy ciała;
  • choroby neurologiczne – choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, nerwica, zespół stresu pourazowego i psychoza;
  • inne choroby – jaskra, borelioza, zespół przewlekłego zmęczenia i cukrzyca.

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania medycznej marihuany?

Medycznej marihuany nie mogą stosować między innymi:

  • kobiety w ciąży;
  • kobiety karmiące piersią;
  • osoby poniżej 18 roku życia;
  • osoby zmagające się z chorobą serca, wątroby czy też nerek.
Czytaj również:   Jak umorzyć postępowanie egzekucyjne?

Po zażyciu medycznej marihuany niezalecane jest również prowadzenie pojazdu i obsługa różnych maszyn, gdyż mogą wystąpić zaburzenia równowagi czy też koordynacji ruchowej. Więcej informacji o przeciwwskazaniach do stosowania marihuany medycznej może udzielić między innymi lekarz medycyny Magdalena Nita, która współpracuje z placówką Centrum Medycyny Konopnej specjalizującą się w terapii medycznej marihuany.

Ile kosztuje marihuana medyczna w Polsce?

Marihuana medyczna w Polsce nie jest lekiem refundowanym. Jest to głównie produkt importowany, dlatego jego cena jest wysoka. Średnia cena za 1 gram wynosi od 50 do 65 złotych. Co w przypadku długotrwałego leczenia może wiązać się z bardzo dużymi wydatkami.

W jakich państwach europejskich marihuana medyczna jest legalna?

Marihuana medyczna została dopuszczona w celach leczniczych w wielu krajach europejskich, mowa tutaj między innymi o takich krajach jak: Belgia, Cypr, Chorwacja, Dania, Czechy, Francja, Holandia, Grecja, Irlandia, Niemcy, Litwa, Portugalia, San Marino, Rumunia, Wielka Brytania, Szwecja, czy też Włochy. Warto tu dodać, że na przykład Austria, Armenia, Białoruś, Bułgaria, Hiszpania, Czarnogóra, Serbia, Rosja, Ukraina, Słowacja i Węgry – nie zgodziły się na legalne wykorzystanie marihuany medycznej.

Czy można podróżować z medyczną marihuaną?

Legalne podróżowanie z medyczną marihuaną uzależnione jest od docelowego kraju podróży. Przed wyjazdem należy zawsze upewnić się, jakie przepisy wjazdowe obowiązują w danym państwie. Trzeba także pamiętać, żeby poinformować swojego lekarza o planach wyjazdowych oraz otrzymać specjalne uwierzytelnione zaświadczenie.

Dodaj komentarz