Rezygnacja z wycieczki- zwrot zaliczki. Czy można odzyskać pieniądze z biura podróży?

Rezygnacja z wycieczki- zwrot zaliczki. Czy można odzyskać pieniądze z biura podróży?

Nie da się ukryć, że w życiu nie wszystko da się przewidzieć. Często nieprzewidziane sytuacje sprawiają, że nasze wymarzone wakacje nie mogą dojść do skutku. Niestety planując wakacje z biurem podróży, zobowiązani jesteśmy do wpłacenia zaliczki. Zatem rezygnacja z wycieczki- zwrot zaliczki, jak to wygląda w praktyce?

Czy można zrezygnować z wycieczki z biurem podróży?

Mamy wykupioną wycieczkę do Barcelony, by podziwiać piękno Sagrada Familia. Niemniej jednak co w przypadku, kiedy z jakiegoś powodu nie możemy z tej wycieczki skorzystać? Niestety nie jesteśmy wstanie przewidzieć tego, jaki życie spłata nam figle. Często bowiem zdarza się, że nieoczekiwane wydarzenia, czy po prostu nieszczęśliwy zbieg okoliczności sprawia, że z wycieczki skorzystać nie możemy. Co wówczas możemy zrobić? Oczywiście nie możemy skorzystać z wycieczki, a zaliczka do biura podróży została już wpłacona. Turyści muszą być świadomi tego, że wpłacając zaliczkę podpisują również umowę z biurem podróży, w której określone są konkretne zasady. Oczywiście znajduje się tam również zapisek o rezygnacji z wycieczki. Wobec tego jak najbardziej turyści, którzy niestety nie mogą skorzystać z wykupionej oferty mają prawo do tego, by z niej zrezygnować.

Czy można odzyskać zaliczkę za niewykorzystaną wycieczkę od biura podróży?

Wspomniane już zostało, że podróżny może odstąpić od umowy, którą zawarł z biurem podróży na konkretna wycieczkę. W tym momencie warto podkreślić, że może on tego dokonać w każdym momencie. W praktyce więc można zrezygnować z wycieczki na tydzień, dwa, a nawet na jeden dzień przed planowanym wyjazdem. Niemniej jednak w razie odstąpienia od takiej umowy, podróżny musi liczyć się z tym, że zaliczka niestety nie będzie mu zwrócona. Niemniej jednak każde biuro podróży rządzi się swoimi prawami, więc może zdarzyć się i tak, że biuro idzie swoim klientom na rękę i taką zaliczkę zwraca. Jednak z pewnością turyści nie mogą liczyć na zwrot całości kwoty. W wielu przypadkach jednak taka zaliczka nie jest zwracana, a dodatkowo zgodnie z przepisami biura podróży mogą zażądać od klienta dopłaty za odstąpienie od umowy. Wówczas najczęściej pobierana jest ona właśnie z wpłaconej przez niego zaliczki, jednak może okazać się niewystarczająca. Zgodnie z tym co można przeczytać na portalu Travelers, każde biuro podróży może we własnym zakresie, indywidualnie ustalić opłaty za odstąpienie od umowy. Wobec tego ile one wynoszą? Cena uzależniona jest przede wszystkim od momentu, w którym turysta zdecyduje się z takiej wycieczki zrezygnować. Średnio jednak opłaty prezentują się następująco:

  • w momencie kiedy na 40 dni przed datą wyjazdu podróżny zdecyduje się go odwołać, wówczas opłata jest stała, manipulacyjna w wysokości 350 złotych od jednej osoby.
  • w momencie kiedy podróżny zdecyduje się odwołać zaplanowany wyjazd z biurem podróży na okres od 39 do 31 dni przed datą planowanego wyjazdu, wówczas musi liczyć się z tym, że będzie musiał zapłacić 20% ceny wyjazdu.
  • w momencie kiedy podróżny decyduje się odwołać wyjazd na 30 do 21 dni przed datą zaplanowanego wyjazdu, wówczas opłata ta wzrasta do 30% ceny całego wyjazdu.
  • w momencie kiedy podróżny podejmie decyzję o odwołaniu wyjazdu na 20 do 14 dni przed planowaną datą, niestety będzie musiał zapłacić nawet 50% ceny całego wyjazdu.
  • w momencie kiedy wyjazd odwoływany jest na 13 do 8 dni planowanej podróży, wówczas cena ta wzrasta do 70% ceny całego wyjazdu.
  • w momencie kiedy podróżny odwołuje swój wyjazd na tydzień do 2 dni przed planowaną datą podróży, musi liczyć się z poniesieniem kosztów 80% całego wyjazdu.
  • kiedy z kolei odstąpienie od umowy z biurem podróży dokonywane jest jedynie na 1 dzień przed planowanym wyjazdem, podróżny będzie musiał zapłacić 90% całego wyjazdu.
Czytaj również:   W jaki sposób możemy pozyskać dodatkowe środki pieniężne?

Warto również zaznaczyć, że warto dokładnie sprawdzać oferty biura podróży. Często zdarzają się tak zwane wycieczki bezzwrotne. Wówczas zgodnie z zapiskami takiej umowy, w momencie kiedy podróżny decyduje się na odstąpienie od jej warunków, nie może liczyć na zwrot.

Dodaj komentarz