Art 158 paragraf 1 kk co oznacza i jak się bronić

Art 158 paragraf 1 kk co oznacza i jak się bronić

Prawo jest po to, by chronić człowieka. Trzeba jednak wiedzieć, jakie przepisy obowiązują, co oznaczają i jak można w danej sytuacji się bronić. Czego zatem możemy dowiedzieć się o art. 158 kk?

Czym jest pobicie?

Pobicie – według art. 158 kodeksu karnego – jest napaścią fizyczną przynajmniej dwóch osób na jedną. Istotne jest tutaj to, że strona atakująca ma przewagę liczebną. Strona atakowana za to nie wychodzi w kierunku starcia, ale jedynie korzysta z samoobrony.

Sprawcą w takiej sytuacji jest nie tylko ta osoba, która aktywnie uczestniczyła w zadawaniu ciosów ofierze, ale także każdy, kto nie brał udziału w walce, ale do niej nakłaniał innych.

Jak i gdzie dokonać zgłoszenia o pobicie?

Istotne jest, by zgłosić każde pobicie na policję. Dzięki temu możemy przyczynić się do ochrony własnej osoby, ale także innych przed kolejnymi podobnymi działaniami. Dodatkowo sprawia to, że okolica staje się bezpieczniejsza.

Kto może zgłosić pobicie? Dosłownie każdy, kto tylko ma informacje o pobiciu. Może to zrobić zarówno świadek, jak i ofiara.

Ze zgłoszeniem na policję tego zdarzenia nie powinno się zwlekać. Dobrze jest jak najszybciej poinformować odpowiednie organy (telefonicznie lub osobiście, a nawet w formie pisemnej), które zajmują się zapewnieniem bezpieczeństwa na danym terenie. Najważniejsze jest przy tym dokładne opisanie sprawcy: dane osobowe, pseudonim, miejsce zamieszkania, rysopis. A także wskazanie świadków. Warto przy tym skorzystać z pomocy sprawdzonych prawników.

Następnym krokiem ofiary powinno być udanie się do lekarza na obdukcję. Wtedy lekarz spisze, jakie są obrażenia ciała i jaka jest ich przyczyna. Potwierdza się wtedy doznane obrażenia, a także ocenia się stan narządów wewnętrznych.

Jeśli policja odeśle ofiarę na obdukcję, badanie będzie bezpłatne.

Co znajdziemy w art. 158 kk?

Na początek warto odróżnić bójkę od pobicia. W bójce obie strony atakują i jednocześnie się bronią, bierze w tym udział min. troje ludzi. Trudno wtedy odróżnić, która strona atakuje, a która jedynie podejmuje działania obronne. W przypadku pobicia napaści dokonuje przynajmniej dwóch ludzi na jedną, a strona atakująca ma przewagę.

Czytaj również:   Art 148 paragraf 1 kk co oznacza i jak się bronić

W art. 158 znajdziemy następujące paragrafy:

  1. Kto bierze udział w bójce lub pobiciu, w którym naraża się człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo nastąpienie skutku określonego w art. 156 § 1 lub w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest ciężki uszczerbek na zdrowiu człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
  3. Jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest śmierć człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Ile grozi za pobicie?         

Wszystko zależy od tego, jaki uszczerbek na zdrowiu odniosła osoba poszkodowana. Jeśli jest poważny, sprawca może zostać skazany na wyrok pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Jeśli jednak w wyniku ataku dojdzie nawet do śmierci człowieka, sprawdza spędzi w więzieniu od 1 do 10 lat. W lżejszych sytuacjach sprawca może otrzymać wyrok do 3 lat.

Niektóre okoliczności mogą zaostrzyć karę, np. gdy sprawdza używał noża, broni palnej lub innego niebezpiecznego przedmiotu albo jeśli doszło do nieumyślnego spowodowania średniego, ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci.

Ile wynosi odszkodowanie za pobicie?

Ważne jest, by wiedzieć, ile można otrzymać odszkodowania za pobicie. Warto korzystać wtedy z pomocy doświadczonego prawnika, dzięki któremu można uzyskać w miarę możliwości najwyższą kwotę. Ponadto pomoże on przejść ofierze przez wszelkie procedury i formalności związane ze staraniem się o odszkodowanie.

Poszkodowany ma prawo otrzymać jednorazowe odszkodowanie, które ma pokryć wszystkie koszty, jakie powstały z tytułu pobicia, albo rentę, która będzie trwałym wyrównywaniem strat.

Zadośćuczynienie obejmuje krzywdy psychiczne. Chodzi tutaj o szkodę niematerialną. Celem tego jest naprawa i rekompensata za stan psychiczny i nerwowy. W przypadku odszkodowania mamy na myśli krzywdy fizyczne, czyli szkody materialne.

Czytaj również:   Art 190 paragraf 1 kk co oznacza i jak się bronić
Dodaj komentarz