Jak zostać policjantem kryminalnym

jak zostać policjantem

Praca policjanta to marzenie wielu osób. Szukający adrenaliny i wyższych zarobków powinni zastanowić się nad pracą w wydziale kryminalnym, tym bardziej że w procesie rekrutacji pomogą odpowiednie studia. Oczywiście niezbędne są również inne wymagania, które poznasz w tym artykule. Kluczem jest jednak odpowiedni staż – i pomyślne przejście początkowych testów. Zatem jak zostać policjantem kryminalnym? Jakie studia warto rozważyć? Na jakie zarobki można liczyć? Czytaj dalej!

Jak zostać policjantem kryminalnym? Jakie wymagania trzeba spełnić?

Policjanci z wydziału kryminalnego zajmują się wszelkimi przestępstwami – począwszy od kradzieży, rozbojów i znęcaniu się, na poszukiwaniu ukrywających się osób ściganymi listami gończymi, aż po korupcję i morderstwa. Nie każdy nadaje się do takiej pracy, jednak policjant, który spełnia niezbędne wymagania i odbył odpowiednio długi staż, powinien rozważyć opcję wstąpienia do kryminalnych. Wszystkie wymagania określono w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19 czerwca 2007 r. w sprawie wymagań w zakresie wykształcenia, kwalifikacji zawodowych i stażu służby (Dz. U. z 2007 r. Nr 123, poz. 857, z późn. zm.), które podamy tutaj poniżej.

Warunki przyjęcia dzielimy na niezbędne, dodatkowe oraz pożądane. Jak zostać policjantem kryminalnym? Patrz uważnie, co konkretnie musisz wiedzieć:

1. Niezbędne

  • zainteresowany musi mieć polskie obywatelstwo,
  • zainteresowany nie być skazany wyrokiem prawomocnym za przestępstwo lub występek skarbowy,
  • obywatel powinien w pełni korzystać z praw publicznych,
  • powinien posiadać co najmniej średnie wykształcenie, choć przychylniej patrzy się na rekrutów z wykształceniem wyższym.

2. Pożądane

  • co najmniej 10 letni staż w policji,
  • doświadczenie lub kwalifikacje pedagogiczne,
  • wykształcenie wyższe – czyli administracja, prawo, bezpieczeństwo narodowe, publiczne, wewnętrzne lub kryminalistyka.

3. Dodatkowe (niewymagane)

  • nabyte doświadczenie w służbie śledczej, kryminalnej, lub zespole do spraw wykroczeń.

Jak widać, wymagań trochę należy spełnić, jednak warto ze względu na zarobki i codzienne wyzwania w pracy. Biorąc pod uwagę powyższe warunki, swój wniosek można też wesprzeć odpowiednimi studiami, które nie tylko pomogą w procesie rekrutacji, ale również będą mile widziane w ogólnej pracy policjanta kryminalnego.  

Czytaj również:   Ustawa o ochronie praw zwierząt - jak prawo chroni czworonogi

Jakie wybrać studia, aby zostać policjantem kryminalnym?

Jeśli chcesz znacznie ułatwić sobie start w tym zawodzie, to dobrze by było, jeśli zainteresowałbyś się studiami zgodne z kryminalistyką, czy kryminologią. Jasne jest też to, że w trakcie trwania studiów poznasz wiele istotnych informacji, które mogą okazać się Twoim sojusznikiem w trakcie fazy rekrutacji i późniejszego przydzielenia do Wydziału Kryminalnego. Teraz już wiesz, jak zostać policjantem kryminalnym, aby naprawdę uprościć sobie start.

Odpowiednia dawka wiedzy teoretycznej oraz praktycznej uzyskanych na studiach od zawodowców otworzy Ci drogę do pracy w służbach mundurowych, a ukończony przez Ciebie kierunek studiów zostanie wzięty pod uwagę podczas procesu rekrutacyjnego i w czasie przydzielania kandydatów do swoich wydziałów – w tym kryminalnego.

Z drugiej strony trzeba mieć też świadomość, że przydzielenie do wydziału kryminalnego nie zależy tylko i wyłącznie od Twojego wykształcenia. Pod lupę brane są również naturalne predyspozycje do tej pracy, w tym ogólne wyniki testów oraz Twoja ogólna orientacja w wewnętrznych strukturach policji. Oprócz wybrania dobrego kierunku studiów trzeba też przygotować się do podstawowych testów rekrutacyjnych. Egzamin składa się z kilku etapów, które pozwalają skutecznie ocenić to, czy dany kandydat sprawdzi się w roli policjanta – czekają więc na Ciebie testy wiedzy, testy fizyczne i psychologiczne i w końcu ostateczna rozmowa kwalifikacyjna. Warto się pomęczyć z uwagi na wcześniej wspomniane zarobki.

Ile zarabia policjant kryminalny?

Stawki policjantów (w tym kryminalnych) co chwilą ulegają zmianie. W 2021 roku rząd postanowił, że od 2022 roku pracownicy mundurowi otrzymają podwyżkę 667 złotych brutto. Dzięki temu policjant kryminalny otrzymuje wynagrodzenie w wysokości mniej więcej od 5300 do 7200 złotych na rękę. Teraz już wiesz, jak zostać policjantem kryminalnym! Mamy nadzieję, że artykuł okazał się pomocny. Powodzenia na służbie!

Dodaj komentarz