Przestrzeganie przepisów obowiązujących na drodze to jeden z kluczowych aspektów, od którego w dużej mierze może zależeć jakość, zdrowie, jak i życie pozostałych uczestników ruchu drogowego. Jednym z największych zagrożeń na drodze jest jazda po alkoholu. Osoby, które decydują się na jazdę po alkoholu, narażają siebie, pasażerów i inne osoby na poważne niebezpieczeństwo. Czym zatem zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi jest jazda po alkoholu? Jakiej kary może spodziewać się kierowca za jazdę w stanie nietrzeźwości? Czy może liczyć na łagodniejszy wyrok?
Jazda po alkoholu — kiedy o niej mowa?
Jazda po alkoholu to sytuacja, w której kierowca samochodu znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po spożyciu alkoholu.
Jeśli chodzi o stan nietrzeźwości, podczas badania poziomu alkoholu we krwi jego stężenie przekracza 0,5 promila. Z kolei u kierowcy po spożyciu alkoholu mówi się wtedy, gdy stężenie alkoholu w jego krwi mieści się w granicy od 0,2 do 0,5 promila.
Kierowcy, którzy prowadzą samochód po spożyciu alkoholu, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi, które mogą obejmować szereg sankcji zależnych od okoliczności sprawy i decyzji Sądu. Ich rodzaj zależy od wielu okoliczności. W takiej sytuacji warto rozważyć skorzystanie z pomocy prawnika. Osoba specjalizująca się w tego typu sprawach to adwokat od spraw karnych.
Jaka jest kara za jazdę w stanie nietrzeźwości?
Zgodnie z art. 178a § 1 Kodeksu Karnego, za prowadzenie pojazdów mechanicznych w stanie nietrzeźwości kierowcy grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Sąd orzeka także zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 3 do 15 lat po użyciu alkoholu. Skazany musi ponadto wpłacić świadczenie w wysokości od 5 do 60 tysięcy na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. W zależności od okoliczności, Sąd może także zdecydować o nałożeniu grzywny lub karze ograniczenia wolności, co reguluje art. 37a k.k.
Ponowna jazda po alkoholu — z jakimi konsekwencjami należy się liczyć?
W przypadku kierowców, którzy po raz kolejny zdecydowali się złamać prawo, muszą oni spodziewać się jeszcze większych konsekwencji karnych. Mowa tutaj o pozbawieniu wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Co więcej, otrzymują oni dożywotni zakaz na prowadzenie pojazdu mechanicznego, a wysokość wpłaty na wspomniany wyżej Fundusz nie może wynieść mniej niż 10 tysięcy złotych. Zgodnie z nowymi obowiązującymi przepisami, dochodzi także do konfiskaty pojazdu. Wysokość grzywny, jaką kierowca zapłaci, jeśli jazda po alkoholu będzie miała miejsce w ciągu dwóch lat od ostatnio wymierzonej kary, będzie podwójna.
Czy można liczyć na łagodniejszy wymiar kary?
Jazda pod wpływem alkoholu jest obarczona bardzo poważnymi konsekwencjami prawnymi. Istnieje jednak możliwość złagodzenia wymiaru kary w zależności od tego, jaka jest obecna sytuacja prawna osoby oskarżonej. Istotne jest także przyznanie się do winy i wyrażenie skruchy.
Na złagodzenie kary ma wpływ również relacja świadków, powód, dla którego kierowca zdecydował się na jazdę mimo znajdowania się w stanie nietrzeźwości, a także okazanie chęci naprawienia szkód, jakie wyrządził, jeżeli doszło do wypadku.
W uzyskaniu łagodniejszego wymiaru kary dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy prawnej. Adwokat pełniący funkcję obrońcy będzie starał się wynegocjować niższą karę w rozmowie z prokuratorem, a w razie występowania sprzyjających okoliczności będzie starał się o warunkowe umorzenie postępowania.
Materiał promocyjny