Jaka kara za podrobienie legitymacji studenckiej?

portret młodej studentki która trzyma książkę w rękach

Popularność uczelni wyższych, kształcenia i poszerzania swojej wiedzy jest na tyle duża, że coraz więcej osób nawet po wielu latach przerwy wraca na uczelnię. Po otrzymaniu statusu studenta warto złożyć wniosek o wydanie legitymacji, która uprawnia do korzystania z szeregu ulg. Pozwala to na zminimalizowanie kosztów utrzymania, ale także umożliwia wypożyczenie książek, które nie są dostępne dla osób spoza uczelni.

Jak zdobyć legitymację studencką?

Status studenta otrzymuje się po złożeniu dokumentów na uczelni, a następnie otrzymaniu powiadomienia o wpisaniu na listę słuchaczy danego kierunku. Jest to jednoznaczne z otrzymaniem wyżej wymienionego statusu. Kolejnym krokiem będzie złożenie wniosku o wydanie legitymacji studenckiej, którą należy odebrać w dziekanacie. Ma ona postać zielonej karty, a jej wygląd jest uniwersalny, co oznacza, że bez względu na to, gdzie się studiuje, wygląda identycznie. Różnią się jedynie dane, które są na niej umieszczone. Hologram posiada zabezpieczenie w postaci plastra miodu,który przy próbie odlepienia ulega zniszczeniu, tym samym traci swoją ważność. Naklejka posiada, nie tylko znak RP i orła, ale również datę ważności, która jest nacinana laserowo i 8 cyfr z kodem uczelni. Każdy z hologramów ma numer seryjny, który stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed sfałszowaniem. 

Czy zdobycie naklejek na legitymację jest nielegalne?

Wydanie legitymacji studenckiej nie oznacza, że można korzystać z przywilejów, które daje. O jej ważności decydują naklejki, tak zwane hologramy, które są przyklejane w okienka do tego przeznaczone. W przypadku ELS są one wydawane co semestr, natomiast naklejki ELD są ważne przez cały rok. Hologramy na legitymacje można także zakupić przez Internet, jednak nie można się nimi legalnie posługiwać. Służą jedynie do celów kolekcjonerskich, mimo że wyglądają jak prawdziwe. Z prawnego punktu widzenia, zakup naklejek jest w pełni legalny, podobnie jak ich posiadanie. Jednak posługiwanie się nimi tak, jak prawdziwymi jest już złamaniem prawa. W celach kolekcjonerskich możesz nabyć naklejki na legitymację studencką hologramykolekcjonerskie24.com

Czytaj również:   Art 209 par 1 KK co oznacza i jak się bronić

Podrabianie legitymacji studenckiej – jaka kara?

Popularność grup dla kolekcjonerów jasno pokazuje, że to pasja, która cieszy się coraz większym uznaniem. Zakup naklejek i posiadanie ich w swoich zbiorach jest w pełni legalną praktyką. W internecie przybywa miejsc, w których można wymienić się, czy nabyć nowe egzemplarze. Pozwala to na poszerzanie swoich zasobów. Jednakże zakupiony hologram doktorancki można mieć jedynie w celach kolekcjonerskich. Przeglądając oferty sprzedaży, należy zwrócić uwagę na jakość sprzedawanych produktów, gdyż mogą one pozostawiać wiele do życzenia. Zarówno posługiwanie, jak i przerobienie hologramu, czy samej legitymacji jest złamaniem prawa. W efekcie można spodziewać się kary grzywny, bądź też pozbawienia wolności, nawet do 5 lat. Kolekcjonerstwo jest coraz modniejszym hobby, dlatego osoby z różnych powodów decydują się na rozwijanie swojej pasji. Działając zgodnie z obowiązującym prawem, można ochronić się przed przykrymi konsekwencjami. Dlatego warto znać prawo i je przestrzegać zbierając hologramy kolekcjonerskie semestralne studenckie jak i doktoranckie.

Zobacz również: Jak legalnie zdobyć naklejkę na legitymację studencką?

Dodaj komentarz